Ahojky,
hodně lidí hlavně tedy žen mi píše, že jak nosíme naší Liu. A také hlavně jak jí a sebe oblékám. Nošení dětí v šátku či nosítku je super ale také velmi velmi individuální a každý si musí najít to svoje. Já bych vám tedy ráda popsala naší cestu nošením.
Foto: Lia a její první super šátek rakouské značky easy care,zde měla pár dnů 🙂
My jsme nosit chtěli, bylo nám to již před porodem sympatické a tudíž jsme koupili výbavu už před narozením naší princezny. Kočárek jsme naštěstí dostali od rodiny jako použitý a ještě že tak, náše Lia patří k dětem, které kočárek vyloženě nesnášejí. Ano i takové děti existují. Od první chvíle tam plakala a usnout v něm se jí skoro nikdy nepodaří a končí to zase a zase velkým křikem. Bohužel, bylo by to praktické mít obě možnosti na výběr, no naše malá ještě teď v 10 měsících ho nemá ráda. Od prvních dnů jsme tedy nosili. Musím se přiznat, že kvůli korónové situaci jsme se ke kočárku dostali až když Lie byly asi 2 měsíce tak kdo ví, či toto na její oblibu tohoto stroje mělo vliv.
Foto: první měsíce života trávila Lia většinou v šátku
No a nyní bych vám popsala tedy konkrétně to naše již 10 měsíční nosící období:
Lia se narodila v půlce února kdy ještě byla celkem zima. Doma jsme měli jeden elastický šátek, nosítko pro novorozence Storchenwiege a 100 % bavlněný šátek rakouské firmy easy care (vše koupené použité, zde v rakousku se to dá koupit velmi levně a skoro jako nové). Elastický šátek nám vůbec neseděl, Lia byla docela velká a těžká, po pár dnech měla již přes 4 kg a šátek nám klouzal dolů, nejvíce nám seděl 100 % bavlňený šátek easy care, který byl krásně jemný a zanošený.
Foto: Lia v šátku didymos, ten máme dodnes a je náš nejoblibenější
Nosítko zase nevyhovovalo Lie, po stranách je to volné a nebyla v takový kapse jako při šátkování a nedokázala se vůbec uvolnit. Vlastně tam taky řvala 😁. Jediná cesta u nás byl tedy šátek. Tímto chci říci, že ne vždy vám první šátek nebo nosítko musí sednout a tak se nenechejte odradit a zkoušejte. Na Facebooku existují regionální nosící skupinky, kde se ženy scházejí a člověk si tam může různé šátky a nosítka vyzkoušet. Šátkování je trošku závislost a jeden šátek nestačí 😁. No upřímně je dobré mít alespoň dva šátky. Nikdy nevíte, kdy vám miminko šátek poblinká, kdy se vám šátek zašpiní atd.
Určitě bych si pořídila kvalitní šátek popřípadě nosítko a dala si pozor hlavně na tzv. vysítka, praktická je skupina na Facebook nosíme děti, kde se toto téma řeší každý den.
Při nošení hraje oblečení docela velkou roli. My jsme si oblíbili oblečení z merino vlny a nebo celkově vlněné oblečení (třeba značky disana, zde v Rakousku se to dá koupit vše použité za super ceny).
Když byla úplně malinká a byla ještě zima tak jsem ji moc neoblékala, měla jedno merino body trošičku větší, které nosi ještě dodnes, kalhoty, ponožky, vlněné ponožky, někdy vlněnou mikinku a hlavně merino kuklu. Merino kuklu byl určitě doporučila vždy a všude. Pokud dítěti na hlavě dobře sedí tak mu nelezou uši a má také chráněny krk. My měli ze začátku kuklu značky manymonths, dostali jsme jí od někoho z rodiny použitou. Nyní používáme dvojtou merino kuklu od Dupeto a přežije i mrazy a vítr na horách (samozřejmě má Lia ještě kapuci).
No a pak jsem se oblíkala já. Když jsem jí nosila jako úplně malinkou, tak jsem měla na sobě také nějaké merino funkční kousky, pak jsem přes Liu a mě dala těhotenskou mikinu z H&M, do které se vlezeme obě ještě dnes a peřovou budu větší velikosti. Malé miminko většinu času spí a je zachumlané u maminky, takže nepotřebuje tolik oblečení. Navíc člověk může velmi dobře kontrolovat teplotu. Hřejete se navzájem. Malé miminko je lepší nosit přímo u sebe pod bundou, máte tak kontrolu jak je mu a vám teplo.
Foto: vidíte v pozadí ten kočárek? Lia stejně skončila v šátku 🙂
Jak Lia rostla, měnili se samozřejmě i potřeby nošení. Časem jsme si pořídili nový kousek a to šátek od Didymos s konopím a lnem. Šátek je to velmi nosný ale zároveň jemný a poddajný. U šátků existují různé přísmesy, vždy bych asi radila si šátek ošahat před koupí a nejlépe ho vyzkoušet (taktéž i u nosítka). Tento šátek jsme si oblíbili a máme ho dodnes.
Dá se pořídit také různé nosíci oblečení. Časem jsme tedy pořídili teplou fleasovou nosicí mikinu nebo spíše bundu z bazaru a využíváme ji dodnes. Nemá avšak zadní nošení a jak Lia roste, lépe se nám nosí na zádech. Pořídili jsme si tedy mikinu a také softshellovou bundu s možností zadního nošení. Mikina je české značky Angel Wings a bunda je starší, koupená přes FB skupinu nosíme děti ušitá někým na míru (v této skupině se dá koupit opravdu super nosící oblečení).
Foto: chvíli jsme měli i nosící bundu Alpine pro, která ovšem nemá zadní nošení takže po čase putovala zase dál
Jaro
Na jaře jsme si tedy vystačili s těhotenskou mikinou z H&M a nosicí fleasovou bundou. Více nám nebylo potřeba, liu jsem moc neoblékala, hřály jsme se navzájem a přišlo mi lepší obléct více sebe dle potřeby. Ze šátku jsem jí vyndávala jen na kojení (to jsem jí přikryla během toho tím šátkem) a pak zase putovala do šátku. Venku většinou celou dobu spinkala. Později jsem se naučila kojit v šátku, takže jsem jí ani vytahovat nemusela, pouze jsem povolila šátek, nakojila a zase dotáhla a Lia byla stále v teple u mě. Toto určitě doporučuji, je to velmi praktické.
Foto: většinu výletu slečna prospala
Foto: šátek Osha, merino kukla a těhotenská mikina
Léto
V létě nastal ten problém, že nám bylo teplo a potily jsme se. Pořídila jsem si tedy tenké merino kojící tričko české značky Karoli (z Brušperku) a upřímně nechápu jak jsem mohla bez tohoto kousku žít. Toto tričko využívám dodnes i v zimě, vlastně ho nosím stále.
Při nošení si dávejte pozor na slunce. Nám se Lia již jednou na obličeji spálila. My jsme se slunci vyhýbali, nebo jsem nás překrývála bambusovou plenou (dítě samotné ne, mohlo by se přehrát nebo by se mu špatně dýchalo) nosili jsme deštník jako slunečník a později jsem si pořídila velký slaměný klobouk, který překryl jak mě tak také Liu (koupila jsme ho levně u číňanů). V létě se nám také osvědčila čepice s krytím uši a krku outlast. Také bambusová plenka mezi hlavu dítěte a hrudník je v létě velmi příjemná. Alespoň se tolik nepotíte. Všeobecně si dávejte pozor na oblečení s různými knoflíky a zipy. Když miminko usne na vaši hrudi, může mu to vadit a bude také pěkně otáčené.
Pořídili jsme Lii funkční oblečení od české značky Little Angel outlast. Prý by mělo v létě chladit a v zimě hřát. No Lia se v něm docela potila a nakonec jsme se dostali z bambusovému body od české značky Dupeto a v něm se nám nosilo super. Většinu času měla toto body a k tomu leginy outlast. V létě jsem začala Liu nosit intenzivně již na zádech. Tam se přeci jenom člověk méně potí.
I v létě na horách musíte dávat pozor na prochladnutí hlavně končetin u miminka. Nám se stalo, že se zatáhlo a začalo velmi foukat, skoro až pršet (předtím bylo ale snad 30 stupňů). Byli jsme docela vysoko kolem 2000 m. Nám bylo teplo, protože jsme šli do kopce, Lia měla však úplně studené nožičky. Osvědčily se nám tedy teplé merino ponožky i v létě.
Foto: ve Slovinsku, na zádech se mi nosilo v léte mnohem lépe, na fotce jde vidět super čepka od Outlastu, která krásně kryje jak uši tak celý krk
Foto: máme také šátek rakouské značky Kindsknopf s merino vlnou
Nosili jsme v šátku od Didymos s lnem, který je na léto úplně úžasný a také v šátku Osha s bambusem. Bambus je v létě také velmi příjemný. Pokud je moc teplo zkuste miminku sundat ponožky, nám toto většinou pomohlo. Trošku jí to ochladilo.
Zkoušeli jsme různá nosítka jako třeba od Hoppediz Bondolino ale nic nám nesedlo tak jak mělo. Na konci léta jsme si konečně pořídili pořádný nosítko, které máme dodnes a doufáme, že ho budeme mít ještě dlouho. Je to nositko od Moishy. Nečekaně zase česká značka.
Foto: nosítko Bondolini s námi prochodilo celé Slovensko
Foto: nosítko české značky Moisha, které máme dodnes a je naše velmi oblíbené, hned jsme ho testovali na Smrku a na Lysé hoře
Podzim
Na podzim jsme si také pořídili zateplenou kapsu od MaM. Je softshellová podšitá fleasem. Je docela v pohodě ale viděla jsem na trhu již vymakanější a mnohem lepší kapsy jako třeba od české značky Kokon, která má zateplení na záda a tak. Když byl podzim tak jsem Liu nosila většinou na merino mikině, popřípadě na vlněné bundě a Lia měla outlast legíny, merino vlněné kalhoty od disana a zateplené softshellové kalhoty od dupeto a jinak merino body (nosí většinou dvě, jedno tenké a jedno hrubé) mikinu fleasovou a merino bundu od Popolini. Dle počasí a teplot jsme tedy volili počet vrstev. Na horách jí nosím většinou na zádech a ještě používáme tu kapsu. Musím říci, že merino funkční oblečení se oplatí, protože i když je Lia hodně oblečená a já jí mám vlastně na vlněné bundě i tak se stále hřejeme navzájem a ona je většinou vždy teplá. Túry většinou plánujeme tak, že po cestě na vrchol spí, na vrcholu se vyblbne a cestou dolů také ještě usne. Když máte dítě na zádech a ještě k tomu spí, určitě bych přes něj přehodila tu nosící kapsu, dítě se nehýbe a ve spánku strácí teplo.
Foto: po čase si začala slečna vytahovat ruce z nosítka
Dá se také nosit i tak, že dítě máte pod bundou a když ho sundáte tak ho přioblečete ovšem u mě byl ten problém, že mi potom byla zima a celkově na horách mám ráda opravdu funkční oblečení a to třeba ta nosicí mikina není a já se potom docela potím. Ale i takto jsme nosili a možná se na jaře k tomu zase vrátíme.
Jeden problém, který řeším dodnes a stále se učím je ten, že když nosím Liu na horách na bundě tak já se na parkovišti hodně obleču, protože je přeci velká zima, Lia většinou hned unse a já se potom nemůžu svléknout. Když mám na sobě nosítko tak si pořádně ani nerozepnu bundu. Proto poučení, raději opravdu mín vrstev, do kopce je vždy teplo.
Zima
Později když byla větší zima jsme přešli na softshellový overall zateplený no a nyní v úplné zimě a sněhu nosíme Liu v peřovém zimním overalu značky Columbia. Peřový overal je nadýchaný, ne moc huňatý, super teplý a poddajný do nosítka. Já mám bundu ortovox s merino vlnou, která je tenká, teplá ale i velmi prodyšná a přijde mi, že i tak se navzájem docela hřejeme. Pod mikinou a bundou nosím již jen ve městě a nebo když vím, že Lia bude spát a já ji nebudu vyndávat. Na horách děláme pauzy a dáváme jí na zem, ráda objevuje svět a zkoumá. Proto je vždy dobře teplé a funkčně oblečená. V zimě si musíte dávat pozor na zmrzlé cesty a sníh. Určitě bych si pořídila tzv. násmeky (mini mačky) a já tedy osobně také používat tyčky. Takto se cítím na cestě velmi stabilně.
Velké téma také u nás byly studené nožičky. Osvědčely se nám tedy jedny normální bavlněné ponožky ale pozor musí být volnější a nesmí moc utahovat nožičku, ta se totiž potom neprokrvuje a tak je miminku zima. Na to dáme merino dvojité ponožkonávleky, vlněné ponožky popolini a softshellové capačky. A tak je tedy naší slečně teplo.
Foto: nošení v zimě, bunda ortovox s merino vlnou je velmi praktická
Foto: na menší turistiky kde vím, že Lia bude spát nosím Liu pod mikinou a bundou
Foto: zde je slečna oblečena v kombinéze a já mám na nás nosící mikinu, i když byl sníh tak bylo na slunci strašné teplo
Nyní pár fotek našeho nosícího oblečení:
Foto: péřová zimní kombinéza Columbia a zateplený rostoucí softshellový overal dupeto
Foto: na maličkostech záleží zde na fotce dvoje teplé capačky, jedny s plotnou, dvě merino kukly, jedná letní outlast čepice, růžové dvojité merino ponožky a šedé vlněné ponožky popolini
Foto: modré merino kalhoty, fialové vlněné kalhoty disana a leginy outlast
Foto: letní bambusové body, červené tenké merino body, modré hrubé merino body a outlast body
Foto: fialová merino mikina popolini, péřová bunda, zateplené softshellové kalhoty
No a na závěr bych ještě dala jeden typ, že kam si dát věci když nosíte dítě na zádech. Já tady chodím na výlety s Liou i sama přes týden a stále jsem hledala způsob kam si dát věci. Vyřesila to větší 6l sportovní ledvinka a když mám moc věcí tak si beru pytlík nebo platěnou tašku přes rameno (když mám třeba nějaké oblečení).
Tak nošení zdar 🙂
Ps: zimní Update:
Po pár prochozených vrcholů zde v Rakousku mám jeden malý update. Pořídili jsme si novou nosící kapsu od kokona, zimní zateplenou. Vypadá moc dobře, je opravdu teplá ale nasadit si jí sama zatím bohužel neumím. Párkrát nám Lia také trochu omrzla na obličeji když na horách velmi foukalo. Nyní jí mažeme krémem na zimu a mráz od Weledy a je to mnohem lepší. Koupili jsme také nějaké super merino ponožky a když je opravdu velká zima dáváme na capačky naše merino ponožky a na ruce rukavice. No a toto velmi pomáhá. 🙂