Takové to věčné téma. Krosna nebo nosítko (popřípadě šátek)???
V tomto článku bych vám ráda stručně a jasně uvedla rozdíly mezi krosnou na nošení dětí a ergonomickým nosítkem. Samozřejmě toto je pouze můj pohled a můj názor, každému vyhovuje něco jiného.
Patřím mezi ergo nosící rodiče, takže za nás jednoznačně nosítko. Zde bych tedy pouze v bodech zhrnula, proč mi nosítko přijde lepší než krosna.
* nosítko (nebo šátek) nabízí pro dítě ergonomickou polohu nošení, dítě má zakulacené záda, nožičky od sebe v pozici do M. V krosně je většinou dítě rovně, sedí tam možná trochu nepohodlně, kymácí to s ním a hlavně pokud usne, celé se tam zkroutí (samozřejmě záleží na krosně, některé nabízí držáky nohou a také různé chrániče hlavičky) většinou je to ale pro dítě docela nepohodlné a hlavně neergonomocké.
* při nošení je nosící osoba a dítě v těsném kontaktu (a přeci o ten kontakt jde ne? :D) hlavně jde ale o to, že se tyto dvě osoby navzájem hřejí. V létě možná nevýhoda, v zimě ovšem výhoda velká. Mě vždy srdce pláče, když vidím jak ty malé dětičky jsou v těch krosnách nabalená ale tak daleko od svých rodičů a venku je – 5. Pokud dítě ještě k tomu spinká, velmi rychle strácí teplo a může dojít k prochladnutí. My jsme se s Liou I v – 10 docela hřály navzájem.
* krosna na nošení váží pár kil na víc, k tomu má spousty úložného prostoru, takže tam člověk také narve svačinu, že ano a k tomu 10 kg dítě a hned máte 15 kg na zádech. Další problém nastává při nasazování krosny když jste osoby menšího vzrůstu. Musíte dát krosnu na vyšší místo nebo někoho poprosit. Vím, že docela dost žen s tím bojuje. S nositkem nesete pohodlně pouze své dítě no a pokud jde o úložný prostor tak pokud jdete s někým, nese ta druhá osoba batoh s věčná, pokud jdete sami a nesete na zádech dítě tak si můžete přes rameno dát tašku věcmi a nebo použijete ledvinku. Já osobně nosim věci ve velké sportovní ledvince a jinak vše važu kolem pasu. On se člověk díky tomu naučí být opravdu minimalistický. Btw. Z krosny má mnoho lidí bolesti a otlaky. Při dobrém pasujícím nosítku, vhodném nastavení by vás nemělo nikde nic tlačit a bolet.
* jeden z hlavním důvodu proč nechceme krosnu je naprosto jiné těžiště. Dítě v nosítku je připevněno přímo na těle nosiče, ztímco krosna celkem táhne dozadu. Dítě je daleko od těla nosiče. Při každém pohybu dítěte to s vámi zaclouma a myslím si, že v těžkém terénu někde na skalách to může být až nebezpečné. Taky podle mě v nějakém úzkém prostoru s tou krosnou budete zavázet (nyní jsem myslela na Jánošíkkovy díry, skály, žebříky a úzký prostor) s nosítkem projděte i hustým lesem nebo vylezete v pohodě nějaké ty skály
* pro mnoho rodičů je krosna výhodná v tom, že tam dítě dáte velmi vysoko. I v nosítku se da dítě dát výš a pokud už je větší docela dost uvidí. Je to jen otázka nastavení a cviku. 🙂
* nakonec tedy zhrnu pár nevýhod nosítka. Ne jen, že nemáte kam dát věci pokud nosíte dítě na zádech (u větších děti se s tím počítá) ale třeba v létě dítě není chráněno před sluncem. Mnoho krosen má totiž integrovanou jak pláštěnku tak také ochranu slunce. Toto nosítko neumožňuje, má sice kapuci, děti jí však většinou nechtějí když nespí. Já to řešila v létě velkým slaměným kloboukem, který kryl jak mě tak i dítě. No a někdo nosí malý dešník.
Doufám tedy, že jsem vám tímto krátkým článkem dala “brouka do hlavy” a nošení zdar 🙂