Lyžování a malé děti

Naše Lia ještě nemá ani dva roky a už jsme zkusili lyže. Zpočátku nic moc ale časem se to nějak poddalo a už ji to docela jde = stojí na nich, udrží se na nich, dokáže jet dolů. Zde vám tedy napíši pár typů, co nám pomohlo.

1. Připravenost dítěte

Dříve než se do výuky své ratolesti vůbec pustíte, položte si jednoduchou otázku: je na to skutečně připravené? Každé dítě se vyvíjí jinak, a přestože se jako hranice pro seznámení s lyžemi uvádějí tři roky, protože takto staré děti už bývají fyzicky i psychicky dostatečně vyvinuté, neplatí to vždy.

Jak tedy poznat, jestli je na lyže správný čas? Jednoduchý test můžete provést i u sebe doma. Obujte dítěti lyžařské boty i lyže a nechte ho udělat pár kroků. Pokud nebrečí a výstroj se nepokouší sundat, považujte to za dobré znamení, pokud se vzpírá, do ničeho ho nenuťte. Doma můžete natrénovat také vstávání ze země. Mějte také rozumná očekávání. Zdatným lyžařem se nikdo nerodí. Sehrání s lyžemi chce čas. A stejně tak i zvládnutí techniky. Nechtějte proto po svém dítěti zázraky hned při první hodině. Věková hranice se uvádí většinou 3 roky také kvůli vývoji těla, kostry, kyčlím. My se toho docela držíme a nic nepřeháníme. Na svahu se snažíme být kolem té půl hodiny.

2. Zapomeňte na takové ty plastové lyže ze supermarketu

Zkusili jste sami na takových lyžích jet? Noha respektive boty v nich vůbec nedrží, sjet s nimi kopec dělá problém i zkušenému lyžaři pro děti je to mnohem těžší. Dle mého názoru s lyžováním a s technikou lyžování to nemá nic moc společného. Je to prostě jen lehký plast. Já osobně bych klidně koupila starší malé lyže pro dítě někde z bazaru a ty udělají více služby než ty plastové. My koupili použité velmi dobře zachovalé lyže s vázáním i lyžáky za 30 €.

3. Přívětivé počasí, dobrý sníh a sjezdovka

Náš první problém byl ten, že jsme s Liou šli lyžovat když napadlo půl metru sněhu, hustě sněžilo, foukalo a bylo tak -10 stupňů. Samozřejmě to dlouho nevydržela, asi tak cca 10 minut. Navíc jsme to s ní zkoušeli na normální louce, kde bylo moc sněhu, samotné lyže jsou pro dítě těžké a k tomu ještě ten sníh.

Je dobré tedy zohlednit tyto aspekty a vybrat si třeba nějaký okraj sjezdovky kde je sníh uježděný, ne moc strmý, s rovným dlouhým dojezdem, nejlépe když moc nefouká, svítí sluníčko a je kolem nuly. Jednou jsme takto byli a bylo to mnohem lepší, Lia to výdržela mnohem déle a myslím si, že si to i užila.

4. Jídlo, jídlo, jídlo

Dítěti mnohem rychleji výhládne. A takový pohyb na lyžích to ještě umocňuje. Základem je vždy doping, doping a ještě jednou doping. Stačí nějaké oříšky, ovocná kapsička, teplý čaj u nás vede i docela nějaká teplá polévka. Když naše Lia má hlad moc to potom nefunguje. Na toto musíme často myslet, dělat pauzy a doplňovat energii. Následně jde vše vždy mnohem lépe.

5. Seznámení se s lyžáky a lyžemi, “příprava na sucho”

Naše další chyba byla, že jsme prostě ve větru, zimě a velkém sněhu Lii nasadili lyžáky, lyže a řekli no a teď jdeš lyžovat. Vůbec asi nevěděla co to na nohách má.

Dítě se potřebuje s tím vším nejprve seznámit. Později jsem jí lyžáky obula doma, nechala jsem jí v tom chodit. Ať si to vyzkouší. Následně jsem jí nasadila i lyže a nechala jí ťapkat na koberci. Dobré je také, že se dítě naučí s lyžemi postavit. Toto je také jedna z důležitých dovedností.

6. Jízda mezi nohami dospělého

Zkoušeli jsme to i tak, že Lia jela se mnou na lyžích z kopce dolů mezi mými nohami, bylo to v době, kdy se ještě neuměla udržet sama na lyžích. Musela jsem ji přidržovat. Sice do dobře fungovalo, zvládly jsme spolu sjet celou sjezdovku ale velmi se nakláněla dozadu a spoléhala na mě, že já ji držím. Nohy ji ujížděly dopředu. Mnohem lepší bylo, že jsem jela před ní a přidržovala jsem ji špičky lyží. Po čase se naučila držet rovnováhu na lyžích sama. Chce to je zkoušet a mít trpělivost.

6. Žádný tlak, zábava

Jak už to u dětí bývá škola hrou funguje nejlépe. Dítě na to musí mít náladu a musí chtít samo. Pokud na to jdeme s tlakem, dítě k tomu nutíme, nemá to moc cenu. Hlavně tak malé děti jako je Lia to moc dlouho nevydrží. Koncentrace je u nich max 15 Minut? Chce to dělat pauzy a mít to spíše jako zábavu. Nám třeba pomohlo, dělat sněhové kuličky, házet je psovi, zkusit se nechat tahat psem na lyžích, ujet psovi. Tahat dítě na tyči nahoru. To vše patří k učení. Každé dítě je individuální, starším dětem pomůže nějaký příběh. Toto ví rodič asi sám nejlépe. Ale pokud dítě samo nechce a ještě k tomu začne plakat určitě to moc nemá smysl.

7. Pizza / Pommes (v češtině Spagetti:)

Pro začátek postavte děti na lyže na rovince a ukažte jim, ať si zkusí s lyžemi jen tak ťapat – dopředu, dozadu, do strany. Poté můžete zkusit vějíř – špičky od sebe a paty u sebe (a naopak špičky u sebe, paty od sebe) a takto se posunovat kolem dokola. Vše formou hry. Můžete také dítě chvíli táhnout za hůlku vedle sebe – simulujete tím jízdu na prvním vleku.

Následuje cvičení plužení – pizza (klasický pluh, špičky k sobě, paty od sebe) versus špagety (lyže podélně – paralelní jízda). Dětem můžete pomoci tím, že jim budete ze začátku držet špičky lyží u sebe, aby pochopily, co mají dělat. Začněte na mírném svahu, ať se jim to moc nerozjede a střídejte jednotlivé styly. U pizzy dbejte na to, aby děti zatlačily chodidla do lyží. Děti u toho mohou mít ruce na kolenou, pro větší stabilitu.

Dále můžete trénovat přenášení váhy, z jedné nohy na druhou (u toho se mohou mírně naklánět). Při jízdě z kopce si u zatáčení pomáhejte rukama, vždy když přenesete váhu na vnější lyži, položte i ruce na koleno této nohy. Nebo můžete zkusit pozici létajícího orla – ruce upažené a naklánět se dle obloučku vždy k noze, na které je přenesena váha. Děti se učí napodobováním, takže jim vše ukazujte a buďte vzorem.

9. Byt příkladem, pozorovat jiné děti

Důležité je jít dětem příkladem. Vzít si také lyže, ukázat jak to funguje, ať má dítě představu. Učit se lyžovat s dítětem. Byt u toho, mít lyže na sobě. Nepoužívejte abstraktní fráze. „Zátěž na pravé noze! Zatlač na ní! Tak jeď po té hraně!“ Poznáváte? Namáháte se zbytečně. Vaše dítě vám totiž vůbec nerozumí. Nám tedy mnohem pomohlo, že jsem si lyze obula i já a vše jsem ukazovala.

Nám třeba pomohlo také pozorovat jiné děti. My jsme byli lyžovat na Präbichlu a babička s Liou stála snad hodinu u dětské sjezdovky a Lia pozorovala děti jak lyžují.

Také je dobré si kouknout videa na YouTube jak děti lyžují, jak se učí lyžovat. Vše důkladně popisovat.

10. Míň je vlastně víc

Dítě se velmi rychle unaví. To co pro nás je jen jedna malá sjezdovka je pro tam malé dítě půlmaraton. Na začátku to nebude moc dlouhé. Půl hodiny příprava a následně má dítě lyže na noze 5 minut. Postupně se ale intervaly prodlužují a nyní s hrami okolo to vydrží i více jak půl hodiny. Jde o to, že lyžování je také velmi náročné na tělo (svaly, kostru). Určitě se to nesmí přehánět.